Windows Single Language Sürümü Pro ile Değiştirme

Uzun zamandır laptop almayı düşünüyordunuz, ve gidip kendinize uygun fiyatta güzel bir laptop aldınız. Eve geldiniz, laptop’u açtınız ve başladınız karıştırmaya. Bi de baktınız ki Windows’un lisansı Windows 10 Single Language.

Hemen PRO yu kurmaya karar verdiniz ve kuruluma başladınız. Tertemiz bi kurulumun ardından driverlarınızı bir güzel yüklediniz, programlarınızı yüklediniz, herşeyinizi ayarladınız. Bir de baktınız ki yüklediğiniz Windows sürümü PRO olmasına rağmen yine Single Language yüklenmiş.

Acaba yanlış sürümümü kurdum diyerekten tekrar format attınız, baktınız ki yine aynı durum.  Bu durumun sebebi, artık çoğu PC’de Windows sürümleri bios’a gömülü olduğundan, kurulum sırasında sihirbaz bu lisans’ı görüyor ve kendi kafasına göre bu lisans’a uygun olan sürümü size hiç sormadan yüklüyor.

Çözüm

Bir notepad açın. İçine;


[Channel]
Retail

yazıp ei.cfg olarak kaydedin. Veya uğraşmak istemiyorsanız dosyayı direk buradan direk indirebilirsiniz.

Bu dosyayı bootable USB flash belleğinizin veya dvd’nizin içindeki sources klasörünün içine atın. Hepsi bu kadar!

Artık Windows’u kurarken önce aşağıdaki gibi bir soru yöneltecek;

Hayır’ı tıkladığınız takdirde hangi sürümü kurmak istiyorsun diye soracak.

Ve bu küçük müdahale sayesinde kolay bir şekilde Pro sürümünü kurmuş oluyoruz. Lütfen aklınıza takılanları yorumlar bölümünden bana belirtin. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere hoşçakalın !

Not:  USB flash belleğinizdeki Windows 10’u buradan Windows’un orjinal iso sunu kullanarak boot edin, daha sağlıklı olacaktır.YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir