Havacılık Temalı Film Tavsiyeleri

Uçuş filmlerini sevenler için izleyip beğendiğim bir kaç filmi paylaşmak istiyorum. Bazen uçuş filmi bakarken, film kapağının komple uçak olupta, uçuşla hiç bir ilgisi olmayan filmler izlediğim için, bu konuyu açmamın faydalı olacağını düşündüm.

Başarılı bir pilot Whip, düşmekte olan bir uçağı bütün pilotluk yeteneklerini kullanarak çok sıra dışı bir biçimde, en az hasarla yere indirmeyi başarır; mürettebatla birlikte uçaktaki pek çok insanın da hayatı kurtulur.

Whip hastanede gözünü bir kahraman olarak açar ama kaza soruşturmasında hiç beklemediği bir ithamla karşılaşır.Raporlar kaptan pilotun uçuşa alkol alarak çıktığını göstermektedir.

Bir yandan kurtardığı hayatlar, hiç kimsenin o uçağı kendisi gibi indiremeyeceğini söylerken bir yandan da hakkında açılan mahkeme ile uğraşmak durumundadır.


Uçağı yavaşlatmak için yaptığı herşey doğru ve mantıklı. Flaplar, iniş takımları, hız frenleri..

Tabii ki bu durum gerçekte imkansız. Çünkü uçak iki motoru kaybetmiş durumdayken, süzülerek uçağı ters çevirip tekrar düzeltmeye çalışırsanız STALL kaçınılmaz olur.

Rus yapımı(2016) bir uçuş filmi. Genç bir pilot, emre itaatsizlik sebebiyle hava kuvvetlerinden atılır ve bir hava yolu şirketinde ikinci pilot olarak çalışmaya başlar.

Sert karakteri sebebiyle ekip arkadaşları ile pek iyi anlaşamaz. Asya’ya olan bir uçuş sırasında volkanik bir adada deprem olduğu haeri gelir ve ekip zor bir kurtarma görevi üstlenir.

Ekibin bu felaketten kurtulmasının tek yolu birlikte hareket etmeleridir.


Volkanik bir adaya yardıma gidene kadar filme bayıldım. Simülatör sahneleri, bir pilotun yaşadıkları. Uçağı akşam güneşine doğru havalanma sahneleri çok hoşuma gitti.

Volkanik adaya yardıma giderlerken filmi tadında bırakıp kapatabilirsiniz. O derece.. Ama genel olarak filmi kesinlikle tavsiye ederim.

Elbette ki bizim veya imdb’nin Türk Yıldızları ve Solotürk’e seyir puanı vermek gibi bir lüksü olamaz. Size film önerecektim ama çoğu filmi gerçekten saçma sapan yaptıkları için, film yerine bu değerli belgeseli önermeyi tercih ettim.

Türk Yıldızları gösterilere nasıl hazırlık yapar? Türk Yıldızı nasıl seçilir? TY bir gününü nasıl geçirir? Özellikle Lider Pilot Binbaşı Evren Ayna’ nın disiplinine dikkat edin.

Bize en kolay gelen hareketlerin bile aslında ne kadar zor olduğunu gözler önüne seren ve tekniğine de değinen bir belgesel. Türkiye’nin gururu olmak kolay değil.

İzlemekten büyük keyif aldığım ve arşivimde her zaman bulunacak bu belgeseli kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyorum. BURAYA tıklayarak belgeseli izleyebilirsiniz.YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir