Kitap Okuma Şeysi

Çok sayıda mevcut hobim var aslında. Ama iş kitap okumaya gelince, yok yapamıyorum. O kadar çok özeniyorum ki kitap okumayı sevenlere, ilham gelsin de okuyayım diye kendimi zorluyorum ama olmuyor.

Bazı kitapların görünüşleri, kapları çok hoşuma gidiyor. Okumak istemesem de okuyasım geliyor, ama kitaba bakıp 5 6 cm kalın olduğunu gördüğümde “hiç bitmez bu” deyip rafına geri koyuyorum. Şimdi birileri beni topa tutabilir, o yüzden sakin olun, çünkü bende bu huyumu sevmiyorum. Bu yüzden kendime güvenemeyip ölmeden önce yapılacaklar listeme de eklemedim. Hiç mi okumadın diye soracak olursanız, asker de okudum evet 🙂 ‘Unutulanlar dışında yeni bir şey yok’ adlı kitabı okudum, size de tavsiye ederim.

Bir kitabın ne kadar okuyucusu varsa, o kadar değişik çeşidi var demektir.Anatole France

Geçen haftada ikinci kitabım olarak ‘Havada kalan sorular’ adlı kitabı okudum. Bu kitaptan sonra farkettim ki ben sadece ilgimi çeken kitapları okumayı seviyorum. Yani öyle Dünya klasikleri falan değil de, sadece benim ilgi alanımda olan kitapları okumayı seviyorum. Bu kitap 336 sayfa ve ben bu kitabı iki günde bitirdim. Yani o gözümde büyüyen sayfalar gerçekten hiç ummadığım kadar kısa sürede bitti. Demek ki insanın ilgisini çekmesi yeterliymiş. Sanırım ben bu zamana kadar yanlış kitaplara yönelmişim.

Önceden hep derdim ki, kitap okumak zaman kaybı, onu okuyana kadar filmini izlerim daha iyi, ama artık öyle düşünmüyorum. Hatta tam tersi film izlemek hayal kırıklığı, çünkü kitap okurken hayalinizde kurduğunuz karakterlerin ve ortamın karşılığını filmler bir yere kadar karşılar diye düşünüyorum. Ağır romanlar olur mu bilmiyorum ama artık ilgi alanımda olan kitapları okumaya çalışacağım. Kitap okumayı sevmeyenlere tavsiyem, sevmeyebilirsiniz. Zorla seveceksiniz diye bir şey yok, ama bence benim gibi ilgi alanınızdaki bir kitabı okumaya başladığınızda fikirleriniz değişecektir.

Film izlemeyi de es geçtik gibi oldu, filmin yeri başka.. Hele hele 5 6 kişilik bir arkadaş grubuyla gece izlenen filmin, tadından yenmez..

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere hoşçakalın!YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir