İşte Dünya’nın en büyük uçağı

Dünyanın en büyük uçağı Stratolaunch 6 yıllık bir çalışmanın ardından hangarından çıkarıldı. Kanat açıklığı bir futbol sahasından daha geniş olan dev uçak, uzaya gönderilecek roketleri atmosferin üst katmanlarına taşıyacak. Dilerseniz bu uçağı Dünya ‘nın en büyük yolcu uçağı olan Airbus a380 ile karşılaştıralım.

Uçağın kanat açıklığı tam 117 metre. Airbus A380 ‘in kanat açıklığını 79,75 metre olarak düşünürsek ne kadar büyük olduğunu tahmin edebilirsiniz. 226 ton ağırlığındaki dev uçak, 250 ton yük taşıma kapasitesine sahip ve tam 28 tekerlek ile yere güvenli bir işin sağlıyor. A380 ‘nin boş ağırlığı 361 ton, yük(yolcular,bavullar yakıt vb..) taşıma kapasitesi ise 200 ton ve 22 tekerleğe sahip.

Mojave çölünde özel olarak tasarlanan 9,593 m2 ‘lik hangarda üretilen uçak, tam 6 adet 747 tipi jet motoruna sahip. A380 ‘de ise 4 adet kendi jet motorları bulunuyor.

Stratolaunch, roketleri stratosfere taşıma görevini üstlenecek. Şu andaki teknoloji ile roketlerin yerden kalkıp havalanmaları ve atmosferin dışında çıkmaları çok fazla yakıt tüketimine yol açıyor. Bu da doğal olarak uzaya uydu göndermenin maliyetini ciddi şekilde yükseltiyor.

Stratolaunch göreve başladığında roketleri kanat altında taşıyarak normal bir uçak gibi havalandıracak. Atmosferin üst kısımlarına roket ile yükselecek ve yaklaşık 10 kilometreye çıktığında roket kanat altındaki yuvasından fırlatılacak.

Böylece yüksek irtifadan atılan roket atmosferin dışındaki alçak yörüngeye çıkmak için çok daha az yakıt harcayacak ve uydu maliyetleri azaltılacak. O büyüklükte roket taşıyacak uçağın kendisinin de büyük olması gerekiyor. Drone ile çekilmiş görüntüleri aşağıda görebilirsiniz.

Aklınıza takılan bir şey olursa bana yorumlar bölümünden belirtebilirsiniz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere hoşçakalın !YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir