Havacılık

Havacılık tutkusu, bana Flight Simulator oyunu, pardon simülatörüyle bulaştı diyebilirim. Bu simülatör pilotaj eğitiminde de kullanılıyor. Yani öğrendiğiniz her şey birebir gerçekte de aynı.

Simülatör bir kaç plugin ile son derece gerçekçi hale geliyor. İlerleyen zamanlarda oyunun ve pluginlerin kurulumunu anlatan bir yazı paylaşacağım. Tabi bu kadar gerçekçi bir simülasyonun, gerçekçi bir camiası var.

Herşey sanal, ama gerçek ile neredeyse aynı. Oyuncular online olarak kulede, veya aynı uçakta Yardımcı Pilot ve Kaptan Pilot olarak uçağı beraber uçurabiliyorlar.

Sanal olarak sınavlara girerek, Hususi, Ticari ve Nakliye Ticari pilot lisansı alabiliyorsunuz. Ayrıntılı bilgi için tıklayın. Tabii prosedürleri; ve ingilizce olarak isteğinizi anlatmayı bilirseniz. 
Pilotluk meslek olarak ta çok saygın bir meslek. Eğer pilot olmak istiyorsanız yaklaşık 200-250 bin TL ödeyip, ATPL lisans kursunu bitirmeniz gerekiyor. Evet çok pahalı. 18 Aylık eğitiminizi görürken para ödemeyip kursu başarılı olarak bitirdiğinizde, Yardımcı Pilot olduktan sonra taksitle ödeyebilme imkanınız da var. Tabi Toefl derecesinde İngilizce'nizin de olması şart. Tercihen sayısal, lisans mezunu olmanız yetiyor. Ayrıntılar için tıklayın.

Her zaman düşünürüm. Bir hapishanede 10 yıldır yattığınızı düşünün. Gökyüzünü doya doya izlemek için, hatta belki de en korktuğunuz Sky Dive'ı bile yapmak için can atarsınız. Çünkü özgürlük, her insanın içinde olan, asla doyumu olmaz bir his.

Hayallerimden biri de, gerçek hayatta 2 pilotun da bir şekilde hasta olup veya başka bir rahatsızlığı olup uçağı mecbur birinin kullanma durumunda kalması, ve benim; olan bilgimle o uçağı başarıyla indirebilmem. Biliyorum saçma gelmiş olabilir, ama bekliyorum o günü 🙂

Sizi havacılığa özendirecek bir kaç Flight Simülatör videosu paylaşıyorum. Aralarında gerçek videolarda var. Birbirinden ayırt etmek size kalmış.2 Yorum Havacılık

  1. Hüseyin USLU 29 Eylül 2017 at 08:40

    Merhabalar, bir an pilot olmakla olmamak arasında kararsız bıraktınız beni 🙂

    Cevapla

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir