Hava boşluğu var mıdır?

Halk arasında ve basında genelde bu terim hatalı olarak kullanılmaktadır. Fakat gerçekte yolcu uçaklarının uçtuğu atmosfer tabakası içinde hava boşluğu diye bir olay yoktur. Peki, hava boşluğuna düştük diye anlatılan ve belki de sizlerin de yaşamış olduğunuz olayın aslı nedir?

Bu olay genelde uçağın türbülanslı havanın içinden geçerken kısa sürede alçalıp tırmanmasıdır. Yani bilinenin aksine uçak türbülans sırasında sadece alçalmaz, yukarı da tırmanabilir. Bu olayı uçakta ilk defa yaşayan yolcular sanki uçağın yüzlerce metre düştüğü iddiasında bulunurlar. Bazen de basında bu tarz abartılı makalelere rastlarız. Gerçekte uçağın türbülans ve rüzgarın yön değişiminden dolayı kaybettiği geçici yükseklik kaybı 50 metreyi bile geçmez.

Peki, neden böyle abartılı hissederiz. Denizde maksimum saatte 60 km hızla giden deniz otobüsüne kıyasla uçak düz uçuşta saatte 850 km hızla yol aldığında havadaki aşağı ve yukarı hareketleri vücudumuz hatalı olarak abartılı algılar. Bu bir çeşit illüzyondur. Bu nedenle bir kaç saniye içindeki yukarı ve aşağı hareketleri biz sanki boşluğa düşüyor gibi hissederiz. Bu sırada kemerleriniz bağlı değilse koltuğunuzdan yukarı veya aşağı doğru hareket edebilirsiniz. Bu yazımıza da yine bir türbülans videosuyla veda edelim. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere hoşçakalın!

Kaynak: THY Kaptan Pilot Menderes ÇakıcıYORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir