Görev Zamanlayıcı nedir? Nasıl çalışır?

Önceki yazımda bat dosyalarını anlatmıştım. Genellikle bat dosyalarında ihtiyaç duyulan ve o yazının bir devamı niteliğinde olan bu yazıda, görev zamanlayıcı nedir, nasıl çalışır sorularına cevap vermeye çalışacağım.

Görev Zamanlayıcı nedir?

Görev zamanlayıcı ‘nın tanımına; herhangi bir programın veya dosyanın belirlenen zaman ve saat diliminde otomatik olarak çalıştırmasını sağlayan yazılım diyebiliriz. Aslında bu işlem ikiye ayrılıyor. Tetikleyiciler ve Eylemler. Aşağıda kısaca ne anlama geldiklerini gösteren resimler yer alıyor.

Tetikleyiciler

Eylemler

Görev Zamanlayıcı nasıl çalışır?

  • Başlat çalıştır veya Win+R tuşlarına basıp taskschd.msc yazıp enterlayın.
  • Sağ taraftaki liste kısmından Görev Oluştur‘a tıklayın.

Görev oluşturma ekranımız geldi. Örneğin ben haftanın her günü saat 15:00’da Putty programının çalışmasını istiyorum. Buna göre oluşturma ekranından görevimizi oluşturalım.

Burada önemli olan, işletim sistemi seçimi ve herhangi bir yetki sorunun önüne geçilmesi için En yüksek ayrıcaklıklarla çalıştır seçeneğini seçmemiz. Şimdi tetikleme adımına geçelim.

Tetikleyiciler sekmesinden Yeni butonuna basın. Buradan istediğiniz seçenekler ile istediğiniz zaman içerisinde programı tetikleyebiliriz. Örneğimize göre, her hafta saat 15:00‘ta programı tetikleyeceğiz, süre sonu seçmedik. Şimdi eylemler adımına geçelim.

Eylemler sekmesinden hangi eylemi yapacağını seçiyoruz. Biz Putty demiştik, programın kurulu olduğu dizinden .exe sini seçiyoruz. Koşullar ve Ayarlar sekmesi, şu an yapacağımız eylem için bize gerekmiyor.

Buradaki seçeneklerde; yalnızca şu wireless’a bağlıyken çalıştır, bilgisayar 30dk kullanılmadığında çalıştır, görev 30 gün süreyle çalışmaz ise görevi sil vb.. ayarları seçebilirsiniz. Tamam dediğimizde görev oluşuyor. Görev zamanlayıcının ne kadar güzel bir yazılım olduğunu ve kolay kullanımını anlatmaya çalıştım.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Hoşçakalın !1 Yorum Görev Zamanlayıcı nedir? Nasıl çalışır?

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir