Drone Alacaksanız Bu Yazıyı Okuyun

Son zamanların en meşhur oyuncağı, Drone. Uzaktan kumanda edilebilir, üzerinde kamerası olan bir alet, insanın ilgisini çekmiyor değil. Kendinin küçük ama fiyatının büyük olduğunu görünce çoğu insan hevesinden vazgeçiyor. Ben vazgeçmeyip “Dünya’ya bi daha mı gelicez” kafasını yaşamış bulunarak DJI ‘ın Phantom 4 modelini aldım.

Uygun fiyatlı olanları da var ama güzel çekimler çıkarmak istiyorsanız biraz profesyonel bir cihaz almanız gerekiyor. İlk çekimim de 7 km ileri menzili olduğunu bildiğim için, gönderebildiğim kadar uzağa gönderdim ve cihazın kamerasından keyifle görüntüyü izlerken bir süre sonra ekran birden simsiyah oldu ve ‘No Signal‘ yazısı çıktı. O an ekrana bakıp “ee yani? gitti mi şimdi?” demeye kalmadan, cihaz kendini en yükseğe çıkarmış, kalktığı yere dönüp bana doğru geri gelirken sinyal geri geldi.

O an kısa süreli bir soğuk ter döktüm. Sonrasında hız denemeleri falan derken cihaza baya bi alıştım. Ardından işi ticarete döküp çekim yapmaya başladım. Gayet güzel ve keyifli para kazanılıyor.(Bir kaç ayda kendi parasını çıkaracak kadar)

Tabii çekim yaparken çook dikkatli olmak gerekiyor. Bundan fazlasıyla canı yanmış biri olarak yazıyorum bu yazıyı. Kendinize ne kadar güvenirseniz güvenin, sakın aşağıdaki korumaları takmadan uçurayım demeyin.

Sensörleri var evet; ama onlarda şaşırabiliyor veya anlık görmeyebiliyor. Gece çekiminde zaten pek bir şey beklemeyin. Ben öyle yerlerden geçirdim ki bu cihazı, çokta dikkatliyimdir ama oluyor işte. Bende koruma yoktu ama bir kere bile çarpmadım cihazı, taa ki o kara güne kadar. Balat’ta Ermeni kilisesi var, orada bir çift evlenecek ve bende dış çekim yapacağım.

Her şey gayet güzel, ben cihazı çalıştırıp kaldırmaya başladım. Kaldırmadan önce her zaman üstünde bi engel var mı diye bakarım, o günde baktım ama öyle bi çıkıntıya denk geldi ki.. Alet yükselirken kameradan kilisenin en tepesindeki + işaretine odaklanıyordum ki; PAAT diye bi ses geldi. Kafamı yukarı kaldırmam la Drone’ un yere düşmesi bir oldu. Aşağıdaki resimlerde Drone’ un çarptığı uç kısmın resmini koydum, şans işte..

Sonuç, gimbal komple çöp, body hasar görmüş, iniş takımları çöp. Türkiye’ de fazla Drone tamircisi olmadığı için, olan tamirciler fazlasıyla uyanık davranıyor. Cihazın gimbal+body+iniş takımları 1900TL tutuyor ama benden istenen rakam 3200TL. Ben hiç uğraşmayıp cihazı o haliyle satmaya kalktım ve sonra vazgeçtim. Çünkü satarken de yok fiyatına bi rakam verdiler. Daha sonra yurt dışından parçaları kendim getirtip yapayım dedim.

Eğer sizinde başına gelirse ve gerçekten yapabilirim diyorsanız parçalarını kesinlikle yurt dışından getirtin. Açıkçası ben yaparım dedim olmadı. O kadar hassas bi cihaz ki, motorları lehim yapmadan sökülmüyor mesela. 2 yanında ESC kartları var ve çok hassas kartlar. Ben yanlış vidalama sonucu motorları yaktım. Kartlar da kısa devre sonucunda yandı. Bu sefer yurtdışından aldığım parçalarla beraber komple kurtuldum cihazdan.

Yani diyeceğim o ki, bu cihazı almadan önce düşebilme ihtimalini iyice düşünün; ve siz siz olun sakın tedbirinizi iyice almadan uçurmaya kalkmayın. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere hoşçakalın!


YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir