Bilgisayarım Nasıl Hızlanır?

Endişelenmeyin! Bu sorunu bende yaşıyorum diyen, Türkiye'de en az 5 milyon kişi vardır. Her şey'in bir çözümü var. Geçelim yapabileceklerimize..

 • Denetim Masası/Program Ekle-Kaldır' a girin. Orada gördüğünüz gereksiz işinize yaramayan toolbar, oyun, antivirüs vs.. artık ne varsa herşeyi silin.
 • Bilgisayarım/ C: Sağ tuş Özellikler/ Sağ alt tarafta Diski Temizle'ye tıklayın. Açılan penceredeki tüm kutucukları işaretleyip Tamam deyin.
 • Denetim Masası/ Windows Güncelleştirme/ Sol tarafta Ayarları değiştir deyin. Güncelleştirmeleri hiçbir zaman denetleme (Önerilmez)'e tıklayın. Ve bütün tikleri kaldırıp tamam deyin.
 • Eğer Bilgisayarınızın(kasa) bütçesi 1500 TL altında ise ve virüs bulaştırmamak adına kendinize güveniyorsanız kesinlikle Antivirüs kullanmayın.
 • Adware ve Combofix benim vazgeçilmez yazılımlarım. Bunlarla mutlaka tarama yapın.
 • Başlat/ Çalıştır veya Windows+R ye basın. CMD yazıp Enter'a basın. Açılan ekrana 'chkdsk /f' yazıp Enter'a basın, E ye basıp Enter'layın. Bilgisayarı yeniden başlatın ve hiçbir şeye dokunmadan düzeltmelerin bitmesini bekleyin.
 • Bilgisayarım/ Özellikler/ Gelişmiş sistem ayarları/ Performans-Ayarlar/ En iyi performans için ayarla (Tema normal kalsın istiyorsanız, Pencere ve düğmelerde görsel stil kullan tiki işaretli kalsın)
 • Yine kasanız çok eski değilse kesinlikle ve kesinlikle SSD disk almanızı öneriyorum. En azından 120 GB'lık alın, sadece sistemi ona kurun.
 • Eğer kullandığınız bir Laptop ise, altına fanlı altlık koyun. PC niz var ise kasanın içini güzel temizleyip termal macunları değiştirin.
 • Tabii ki en güzeli yedeklerinizi virüslü olmadığından emin olarak alıp, temiz bir format atıp kasanızıda temizlemektir.
 • Bazen bilgisayar donduğunda Ctrl+Alt+Del yapıp Görev Yöneticisini açtığınızda pc kendine geliyor bilginiz olsun.

Eğer bunları yaptıktan sonra donma devam ediyorsa, yüksek ihtimal HDD nizde sorun vardır. Dediğim gibi SSD almanız çok faydalı olacaktır, fiyatı da çok cep yakmıyor açıkçası.

Buradaki 2 madde'ye 'saçmalıyorsun' diyen olabilir. Windows Güncellemelerini format attıktan sonra bir kere tümden güncelleyip, zorunlu olmadıkça açmam.

Sırf güncelleme yüzünden bilgisayara format atmak zorunda kaldığımı bilirim. Windows 10 kullanıyorsanız tavsiye ediyorum. Çünkü artık daha akıllı ve gerekli güncelleştirme sunuyorlar.

Antivirüs'e gelirsek ben en son Windows 98'den beri Antivirüs kullanmıyorum. Eğer gerçekten malware,truva atı,virüsü vs.. tanırsanız antivirüs olmadan da hiçbir zaman bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılım bulaştırmazsınız.

Ayrıca antivirüsün Tam zamanlı(sürekli) tarama yaparak HDD nizi yormasına engel olmuş olursunuz. Yalnız bu söylediklerim bilen içindir. Kendine güvenmeyen kullanıcının sorumluluğu kendine aittir.

Sormak istediklerinizi yorumlar bölümünde belirtin. Mutlaka cevap verilecektir.YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir