Antivirüs Kendiniz Olun

Bazen virüs veya trojanlar o kadar gerçekçi oluyor ki, ayırt etmekte insan gerçekten zorluk çekiyor. Zararlı yazılım en çok, dosya indirirken veya kandıran reklam sitelerine tıklama ile bulaşır. Öncelikle bir dosyayı indirirken genellikle .zip yada .rar olmasına dikkat edin.

Genellikle kocaman linklerle veya resimlerle İNDİRR, DOWNLOAD, HEMEN İNDİR gibi yazan yerlere tıklamayın. Mouse ‘u üzerine götürdüğünüzde doğru link veren yerlere tıklamanızı tavsiye ederim.


Bu, indirdiğinizde açık halde olmayacağından size zarar vermeyecektir. Direkt olarak .exe veren linklerden her zaman ve her zaman kaçının. 1. altın kural budur. 2.cisi indirdiğiniz .exe nin simgesine dikkat edin. Standart windows package simgeleri olmalı.(bakınız)

İndireceğiniz şeyleri öncelikle kendi sitesinden, eğer sitesi yoksa gezginler.net gibi güvenilir sitelerde arayıp indirmenizi tavsiye ederim. Daha sonra başka yerlerden bakabilirsiniz.

Ayrıca maillerle bulaşan virüslere de dikkat etmek lazım. Genellikle bu virüsler sizin Excel, Word gibi dosyalarınızı şifreliyor ve korsanlar o dosyaları açmak için sizden para talep ediyorlar. Mail virüslerin de öncelikle mail içeriğindeki resme sakın önem vermeyin.

Bu resim bir Turkcell, Vodafone, İSKİ, İGDAŞ ın resimlerini içerebilir ve size masum görünebilir.(Örnek 1, Örnek 2, Örnek 3) Öncelikle gelen mail adresine bakın. Sonu turkcell.com.tr veya iski.gov.tr gibi bitmiyorsa kesinlikle o mailde hiç bir şeye tıklamayın.

Oldu da bir şekilde .exe nin zararlı yazılım olduğunu anlamadan indirdiniz. Tıkladınız, eğer ilk 5-10 sn içinde hiçbir şey olmadıysa, ve mouse simgesinin yanında hızlı bir şekilde kum saati çıkıp kayboluyorsa anlayın ki virüs bulaşmıştır. Hemen internet bağlantısını kesin, bilgisayarınızı güvenli kipte yeniden başlatın. Combofix ve AdwCleaner ile tarama yapın.

Sormak istediklerinizi yorumlar bölümünde belirtin..YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir