2000’lerin Nostalji Oyunları

Küçükken ayıla bayıla oynadığımız o efsane oyunları bir yazıda toplamak istedim. Bunları gördükten sonra yaşlandığınızı hissedebilirsiniz. Eminim yazıyı okuduktan sonra suratınızda bir gülümseme ifadesi kalacak, ve kendi kendinize “nereden nereye” diye düşünürken bulacaksınız. Bu paylaştıklarımdan daha da eskilerini oynadım(Doom 1 vb..), ama o kadar eskiye gitmek istemedim..

Not: Fazlaca gif kullandığımdan sayfanın yüklenmesi biraz uzun sürebilir.

1- Quake 3 Arena

Benim ilk oyunum olan Quake 3’ten başlamak istiyorum. Hatırladığım kadarıyla en az 16 mb ekran kartı istiyordu bu efsane oyun, Half life’ın da en büyük rakiplerindendi.

2- Age of Empires

‘Eski’ ve ‘Strateji’ denince akla ilk gelen strateji oyunu. ‘how do you turn this on’ hilesiyle strateji oyununa alakasız son model arabalar gelir ve 3-4 tane araba ile koca koca orduları yenilirdi. Türkçesinde ki ‘tamam, yaparım, oduncu, madenci’ söylemlerini de unutmadık..

4- Counter Strike 1.3

Bir neslin annesinin cüzdanından para çalıp internet kafeye gitmesine sebep olan oyun, Hatırlayın; (M)(L)(T) yaparak oyun kurulur, yukardan aşağı inen konsol ile ayarlarımızı yapardık. Şimdiki gibi başka yöne ateş edildiğinde headshot olmazdı(GO), awp ile vurmak isterseniz o küçük kare kırmızı noktayı tam oturtmanız gerekirdi. İnternet kafede kimse olmadığında, botlar olmasa bile assault’ta dolaşmanın zevki bir başkaydı.

5- Grand Theft Auto 2

Şimdiki gençler GTA’nın 2D nasıl bir şey olduğunu bilmez. Hatırladığım şey, hızlandıkça kameranın daha da yukarı çıktığı, ve sürekli telefon kulübesine giderek oradan görev aldığım. Hey gidi günler hey bir de şimdi ki GTA’ya bakın.

6- FİFA 2001

Fifa’nın gerçekliğe doğru yavaş yavaş adımlarını attığı, kare kare görüntülerden, çizgilerden kurtulup, oyunculara yönelmeye başladığı sürümdür.

7- Doom 3

Hiç unutmuyorum korkutucu oyun olduğunu duyduğumda ‘ben korkmam’ diye alıp, gece ışıkları kapattım. Kulaklıkları takıp sesi verecek kadar da atarlıydım. Aniden çıkan ve hareket eden zombi beyciğim bana korkunun ne demek olduğunu hatırlatmıştı..

8- Worms

İki kişiyle oynanan, karşılıklı maximum 8’er kurtçukla beraber rakibin kurtlarını çeşitli yöntemlerle öldürmeye çalışılan acayip zevkli bir oyundu.

9- Half Life

İlerlemesini hiç bir zaman bitiremediğim, Multiplayer’da Crossfire bölümü ile efsaneleşmiş oyundur kendisi. Vuramayan arkadaşlar genelde Gloun şok silahını, ustalaşmış arkadaşlarda genel de Gauss’u kullanır. Hatta deliciyle dahada ileri giden, neredeyse yere ayağını basmadan gezinen oyuncular vardı zamanında.

10- Need For Speed 2

Eskiden paylaşmak çok güzeldi, 15″ monitörde ekran ikiye bölünür yarış yapılırdı. Ya da Şekil A‘daki gibi sırayla bilgisayara karşı geçilemeyen bölüm geçilmeye çalışılırdı.

11- Max Payne

Geçilemeyen bölümleri arkadaşlarınızla geçmeye çalışmanın zevki paha biçilemezdi. Max Payne’in ilk oyunundaki aldığım zevki inanır mısınız şuan ki Max Payne 3’ten alamıyorum.

12- Tomb Raider

Yıllardır hayranı olduğum ilerleme oyunu. Hala oynuyorum.. Bu oyun eskimez arkadaş. Bir oyunun her sürümü sıkılmadan oynanır mı? Oynanır.

13- Medal Of Honor

Yağmurlu havada dışarı çıkamadığımız zaman oynaması en zevkli oyunlardan Medal of Honor. 2. Dünya savaşı Normandiya çıkartmasını konu alan ilk oyunlardan diye hatırlıyorum.

14- Colin Mcrae Rally

DiRT’in atası karşınızda.. O zamanlar oyun kontrolü ne kadar zorsa, Codemasters kendini hiç bozmadı, hala zor.. Ama zevki ayrı tabi..

15- Crazy Taxi

4 tane deliyle taksicilik yapmaya çıkmak.. +1 delide müşteriyi eklemek lazım. Müşteri ne kadar hızlı giderseniz gaza gelip size daha fazla para veriyor bir o kadar da havalara uçuruyor.

16- Track Mania

Oyunun amacı ilginç ilginç yanarlı dönerli yollarda kimi zaman yarış, kimi zamansa sadece yolu bitirmeye çalışmak. O zamanlar bile bu oyunun Ülke seçiminde Türkiye vardı o yüzden bu oyunu ayrı severim.

17- Revolt

Hatırlayan var mı bilmem. Oyuncak arabalarla evlerin içlerine bile girilebiliyordu. Bir basket topunun 10’da 1’i kadar olduğumuzu basket topunun yanından geçerken anlıyorduk.

18- MotoGP

Bu oyunu ilk aldığım günün akşamında hiç unutmuyorum yemek yerken kulaklarımda motor sesleri çınlıyordu. O zamana göre çok modern ve grafikleri çok iyi bir oyundu.

19- Carmageddon

Bilen bilir, bu oyunda aldığınız item’lar arasında ‘pinball mode’ diye birşey vardı. Eğer bir yere ne kadar hızlı çarparsanız aracınız daha da hızlı bir şekilde seker, oradan oraya uçar, 25 – 30 saniyelik müthiş bir eğlence yaşanırdı. Zira araç bazen yüzlerce metre havaya seker, yere düşünce daha da hızlı yine oraya buraya uçar, kontrolü tamamen yitirirdiniz.

20- FlatOut 2

En keyifli oyunlar serisine adını yazdırabilecek bir oyun. Dik bir rampadan son gaz gittikten sonra, içindeki adamı arabadan fırlatıp, bowling veya dart oynayabiliyorsunuz. Diğer bir modu da 6 7 araba bir arenanın içinde birbirini parçalamaya çalışıyor. Hala olsa hala oynayıp zevk alabileceğim bir oyun.

Atladığım veya hatırlatmak istediğiniz bir oyun varsa yorum bölümüne yazabilirsiniz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere hoşçakalın!YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir